Hjeltefjordtrimmen 2019

Hauglandsosen

Results are provisional as of 18:39 on June 19, 2020

Contents

1 TUR Klasse

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 3, Scoring system: Lavpoeng
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating RACE 7 Score
1st Brisen Fenix 4827 RAN Arne Vidar Brekke   2.00 2.00
1st Madeleine Bavaria 36 Cruicer 14798 RAN Thorbjørn Kaland   2.00 2.00
1st Båten Dufor 385 0 ASF Robert Johansen   2.00 2.00

3 LITEN Klasse

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 4, Scoring system: Lavpoeng
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating RACE 7 Score
1st Shiraz Cumulus 4352 ASF Gry Hunstad & Gordon Wright 0.8424 1.00 1.00
2nd Båtenvår First 31.7 11651 ASF Anne-Gurine Gjøsæter 0.9305 2.00 2.00
3rd Josefine III Maxi 95 1461 RAN Thor Olsen 0.8371 3.00 3.00
4th Frida Elan 362 15648 RAN Håkon Magne Fjæreide 0.9362 4.00 4.00

4 MIDDELS Klasse

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 1, Scoring system: Lavpoeng
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating RACE 7 Score
1st Jølle Dufour 34 Performance 13343 RAN Bjørn Normann 0.9563 1.00 1.00

5 STOR Klasse

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 3, Scoring system: Lavpoeng
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating RACE 7 Score
1st LnX X-35 OD 178 RAN Sigurd Boasson 1.0189 1.00 1.00
2nd Ranegutt II X-35 OD 203 RAN Jan Henrik Nordeide 1.0189 2.00 2.00
3rd Susanne I First 40.7 grunn kjøl 12793 ASF Kjetil Monsen 1.0300 3.00 3.00

6 FLERSKROG Klasse

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: LYS, Entries: 1, Scoring system: Lavpoeng
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating RACE 7 Score
1st Odonata Dragonfly 800 Mk II 399M ASF Bengt Åge Borge   1.00 1.00

Modifikasjoner for de enkelte seilasene:

RACE 07
SH for NOR 1461 og NOR 11651

RACE 7 - 1 TUR Klasse - 16.06.20 at 18:30:00

Start: Start E, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Distance: 7.5 nm, Course: 5, Wind dir: W, Ave wind: 4 m/s
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Brisen Fenix 4827 RAN Arne Vidar Brekke   20:11:07 1:41:07 0:00:00 4.45 kn 2.00
1 Madeleine Bavaria 36 Cruicer 14798 RAN Thorbjørn Kaland   20:35:41 2:05:41 0:00:00 3.58 kn 2.00
1 Båten Dufor 385 0 ASF Robert Johansen   20:23:10 1:53:10 0:00:00 3.976 kn 2.00

RACE 7 - 3 LITEN Klasse - 16.06.20 at 18:30:00

Start: Start E, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Distance: 7.5 nm, Course: 5, Wind dir: W, Ave wind: 4 m/s
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Shiraz Cumulus 4352 ASF Gry Hunstad & Gordon Wright 0.8424 19:59:41 1:29:41 1:15:33 5.018 kn 1.00
2 Båtenvår First 31.7 11651 ASF Anne-Gurine Gjøsæter 0.9103 20:00:12 1:30:12 1:22:07 4.989 kn 2.00
3 Josefine III Maxi 95 1461 RAN Thor Olsen 0.8288 20:13:08 1:43:08 1:25:29 4.363 kn 3.00
4 Frida Elan 362 15648 RAN Håkon Magne Fjæreide 0.9362 20:05:01 1:35:01 1:28:57 4.736 kn 4.00

RACE 7 - 4 MIDDELS Klasse - 16.06.20 at 18:30:00

Start: Start E, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Distance: 7.5 nm, Course: 5, Wind dir: W, Ave wind: 4 m/s
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Jølle Dufour 34 Performance 13343 RAN Bjørn Normann 0.9563 20:06:05 1:26:05 1:22:19 5.227 kn 1.00

RACE 7 - 5 STOR Klasse - 16.06.20 at 18:30:00

Start: Start E, Finishes: Finish time, Time: 18:40, Distance: 7.5 nm, Course: 5, Wind dir: W, Ave wind: 4 m/s
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 LnX X-35 OD 178 RAN Sigurd Boasson 1.0189 19:53:12 1:13:12 1:14:35 6.148 kn 1.00
2 Ranegutt II X-35 OD 203 RAN Jan Henrik Nordeide 1.0189 19:54:01 1:14:01 1:15:25 6.08 kn 2.00
3 Susanne I First 40.7 grunn kjøl 12793 ASF Kjetil Monsen 1.0300 20:12:26 1:32:26 1:35:12 4.868 kn 3.00

RACE 7 - 6 FLERSKROG Klasse - 16.06.20 at 18:30:00

Start: Start F, Finishes: Finish time, Time: 18:30, Distance: 7.5 nm, Course: 5, Wind dir: W, Ave wind: 4 m/s
Plass Båtnavn_____________ Båttype_____________ Seilnr Forening Skipper__________________ Rating Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
1 Odonata Dragonfly 800 Mk II 399M ASF Bengt Åge Borge   19:53:48 1:23:48 0:00:00 5.37 kn 1.00



amund@strangehagen.no

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com