Sponsorer
Min side
Frontpage
Participants
The regatta
About the World Championship
About the age rules
Notice of Race
Chart of race area
Zoom8 Class Rules
Day programme
Weather forecasts from WRI
Sailing Instructions
Final Results Men
Final Result Women
For participants
www.visitbergen.no
Local tourist info
Travel guide
Driving directions
Shore facilities
Train in advance?
Accomodations
Where to fill fuel?
Info on charterboats
Measurement schedule
Map race harbour
Map Litle Sotra
For the audiences
Pictures Friday August 2nd
Pictures &report Saturday August 3rd
Pictures & report Sunday August 4th
Pictures & report Monday August 5th
Pictures Tuesday August 6th
Pictures Wednesday August 7th
Highlights
Contact us
Organization Committee
Webmaster
Media coverage
Press coverage
MENU
Participants
Order list by
Registration order
-
Class
-
Sail number
-
Skipper
-
Boat name
-
Boat model
-
Yacht club (Skipper)
-
Handicap
Simple list
Number of participants
084
DEN 233
Ida Maria Eriksen
Yacht club:
Yachtklubben Furesøen
Sail number:
DEN 233
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Ida Maria Eriksen
, Yachtklubben Furesøen
Class: Zoom8 - Woman
NOR 163
David Bjelkarøy Westervik
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 163
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
David Bjelkarøy Westervik
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Men
FIN 550
Cecilia Sandman
Yacht club:
NJK
Sail number:
FIN 550
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Cecilia Sandman
, NJK
Class: Zoom8 - Woman
FIN 650
Catharina Sandman
Yacht club:
NJK
Sail number:
FIN 650
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Catharina Sandman
, NJK
Class: Zoom8 - Woman
NOR 196
Alexander Dahl Høgheim
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 196
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Alexander Dahl Høgheim
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Men
NOR 204
Anne Marie Waage Enger
Yacht club:
Asker Seilforening
Sail number:
NOR 204
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anne Marie Waage Enger
, Asker Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
NOR 186
Birk Kvitrud Haugstad
Yacht club:
Asker Seilforening
Sail number:
NOR 186
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Birk Kvitrud Haugstad
, Asker Seilforening
Class: Zoom8 - Men
DEN 248
Anne Mielow Eriksen
Yacht club:
Fredericia
Sail number:
DEN 248
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anne Mielow Eriksen
, Fredericia
Class: Zoom8 - Woman
NOR 203
Marius Dyhr Petersen
Yacht club:
Moss Seilforening
Sail number:
NOR 203
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Marius Dyhr Petersen
, Moss Seilforening
Class: Zoom8 - Men
DEN 221
Anders Brandi Yde
Yacht club:
Aarhus Sailing Club
Sail number:
DEN 221
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anders Brandi Yde
, Aarhus Sailing Club
Class: Zoom8 - Men
DEN 189
Sophus Jarvig
Yacht club:
Kaløvig
Sail number:
DEN 189
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sophus Jarvig
, Kaløvig
Class: Zoom8 - Men
DEN 187
Alice Bjerre Knudsen
Yacht club:
Skive Sejlklub
Sail number:
DEN 187
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Alice Bjerre Knudsen
, Skive Sejlklub
Class: Zoom8 - Woman
AUT 83
Sophie Tschach
Yacht club:
BYC
Sail number:
AUT 83
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sophie Tschach
, BYC
Class: Zoom8 - Woman
DEN 238
Nikolaj Stenius Petersen
Yacht club:
Fredericia Sejlklub
Sail number:
DEN 238
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Nikolaj Stenius Petersen
, Fredericia Sejlklub
Class: Zoom8 - Men
DEN 220
Malene Stenius Petersen
Yacht club:
Fredericia Sejlklub
Sail number:
DEN 220
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Malene Stenius Petersen
, Fredericia Sejlklub
Class: Zoom8 - Woman
NOR 117
Emilie Homstvedt
Yacht club:
Sarpsborg Seilforening
Sail number:
NOR 117
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Emilie Homstvedt
, Sarpsborg Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
DEN 225
Martin Aaberg
Yacht club:
Fredericia Sejlklub
Sail number:
DEN 225
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Martin Aaberg
, Fredericia Sejlklub
Class: Zoom8 - Men
NZL 1
Tamryn Lindsay
Yacht club:
Glendowie Boating Club
Sail number:
NZL 1
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Tamryn Lindsay
, Glendowie Boating Club
Class: Zoom8 - Men
AUT 41
Sophie Heil
Yacht club:
UYC Mattsee
Sail number:
AUT 41
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sophie Heil
, UYC Mattsee
Class: Zoom8 - Woman
EST 65
Steven Adusoo
Yacht club:
ROPK
Sail number:
EST 65
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Steven Adusoo
, ROPK
Class: Zoom8 - Men
DEN 242
Birgitte Vollbrecht
Yacht club:
Yachtklubben Furesoen
Sail number:
DEN 242
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Birgitte Vollbrecht
, Yachtklubben Furesoen
Class: Zoom8 - Woman
DEN 192
Linda Koch Jensen
Yacht club:
Fredericia sejlklub
Sail number:
DEN 192
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Linda Koch Jensen
, Fredericia sejlklub
Class: Zoom8 - Woman
AUT 84
Simon Wagenbichler
Yacht club:
YC Zell
Sail number:
AUT 84
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Simon Wagenbichler
, YC Zell
Class: Zoom8 - Men
AUT 106
Johannes Reder
Yacht club:
Yachtklub Achenkirch
Sail number:
AUT 106
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Johannes Reder
, Yachtklub Achenkirch
Class: Zoom8 - Men
AUT 56
Florian Maczek
Yacht club:
Yachtclub Zell am See
Sail number:
AUT 56
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Florian Maczek
, Yachtclub Zell am See
Class: Zoom8 - Men
DEN 199
Sara Lyngborg Pedersen
Yacht club:
Aarhus Sejlklub
Sail number:
DEN 199
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sara Lyngborg Pedersen
, Aarhus Sejlklub
Class: Zoom8 - Woman
AUT 45
Hannah Sophia Jäger
Yacht club:
Yacht Club Bregenz
Sail number:
AUT 45
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Hannah Sophia Jäger
, Yacht Club Bregenz
Class: Zoom8 - Woman
AUT 64
Jakob Flachberger
Yacht club:
Uyc Wolfgangsee
Sail number:
AUT 64
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Jakob Flachberger
, Uyc Wolfgangsee
Class: Zoom8 - Men
DEN 104
Christian Jacob Dannefer
Yacht club:
Fredericia sejlklub
Sail number:
DEN 104
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Christian Jacob Dannefer
, Fredericia sejlklub
Class: Zoom8 - Men
DEN 202
Jeppe Rørholm Borch
Yacht club:
Roskilde Sejlklub
Sail number:
DEN 202
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Jeppe Rørholm Borch
, Roskilde Sejlklub
Class: Zoom8 - Men
FIN 614
Sam Stenman
Yacht club:
ESF
Sail number:
FIN 614
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sam Stenman
, ESF
Class: Zoom8 - Men
AUT 79
Xaver Hartl
Yacht club:
YC Zell am See
Sail number:
AUT 79
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Xaver Hartl
, YC Zell am See
Class: Zoom8 - Men
NOR 213
Alexander Ringstad
Yacht club:
Sandefjord Seilforening
Sail number:
NOR 213
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Alexander Ringstad
, Sandefjord Seilforening
Class: Zoom8 - Men
DEN 250
Clara Dahlberg-Garde
Yacht club:
Yachtklubben Furesøen
Sail number:
DEN 250
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Clara Dahlberg-Garde
, Yachtklubben Furesøen
Class: Zoom8 - Woman
FIN 832
Vaije Maan
Yacht club:
HSS
Sail number:
FIN 832
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Vaije Maan
, HSS
Class: Zoom8 - Woman
EST 53
Bo Aaron Kooser
Yacht club:
ROPK
Sail number:
EST 53
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Bo Aaron Kooser
, ROPK
Class: Zoom8 - Men
NOR 176
Helene Yuee Jonson
Yacht club:
Bundefjorden Seilforening
Sail number:
NOR 176
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Helene Yuee Jonson
, Bundefjorden Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
SWE 171
Lotta Handmark
Yacht club:
STSS
Sail number:
SWE 171
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Lotta Handmark
, STSS
Class: Zoom8 - Woman
SWE 212
Liv Gyllfors
Yacht club:
BOO Segelsällskap
Sail number:
SWE 212
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Liv Gyllfors
, BOO Segelsällskap
Class: Zoom8 - Woman
FIN 643
Veera Hokka
Yacht club:
EMK, Espoon Merenkävijät
Sail number:
FIN 643
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Veera Hokka
, EMK, Espoon Merenkävijät
Class: Zoom8 - Woman
SWE 159
Elsa Eriksson
Yacht club:
SSS Stockholms segelsällskap
Sail number:
SWE 159
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Elsa Eriksson
, SSS Stockholms segelsällskap
Class: Zoom8 - Woman
DEN 231
Simone Wilenski
Yacht club:
Fredericia Sejlklub
Sail number:
DEN 231
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Simone Wilenski
, Fredericia Sejlklub
Class: Zoom8 - Woman
SWE 83
Adam Dissing
Yacht club:
STSS
Sail number:
SWE 83
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Adam Dissing
, STSS
Class: Zoom8 - Men
FIN 565
Emilia Winqvist
Yacht club:
ESF Esbo Segelförening
Sail number:
FIN 565
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Emilia Winqvist
, ESF Esbo Segelförening
Class: Zoom8 - Woman
EST 62
Marie Pihlas
Yacht club:
Saaremaa Merispordi Selts
Sail number:
EST 62
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Marie Pihlas
, Saaremaa Merispordi Selts
Class: Zoom8 - Woman
EST 63
Martin Õunap
Yacht club:
Saaremaa Merispordi Selts
Sail number:
EST 63
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Martin Õunap
, Saaremaa Merispordi Selts
Class: Zoom8 - Men
EST 60
Sander Puppart
Yacht club:
Saaremaa Merispordi Selts
Sail number:
EST 60
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sander Puppart
, Saaremaa Merispordi Selts
Class: Zoom8 - Men
NOR 187
Thomas Nicolaysen
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 187
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Thomas Nicolaysen
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Men
FIN 830
Adela Tanhuanpää
Yacht club:
HSS
Sail number:
FIN 830
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Adela Tanhuanpää
, HSS
Class: Zoom8 - Woman
DEN 184
Mikkel Stampe Nielsen
Yacht club:
Fredericia sejlklub
Sail number:
DEN 184
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Mikkel Stampe Nielsen
, Fredericia sejlklub
Class: Zoom8 - Men
FIN 556
Oliver Silén
Yacht club:
NJK
Sail number:
FIN 556
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Oliver Silén
, NJK
Class: Zoom8 - Men
SWE 156
Erik Wikzen
Yacht club:
boo segelsällskap
Sail number:
SWE 156
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Erik Wikzen
, boo segelsällskap
Class: Zoom8 - Men
DEN 169
Anders From Laursen
Yacht club:
Hellerup sejlklub
Sail number:
DEN 169
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anders From Laursen
, Hellerup sejlklub
Class: Zoom8 - Men
NOR 152
Mina Nordli
Yacht club:
Bærum Seilforening
Sail number:
NOR 152
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Mina Nordli
, Bærum Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
NOR 178
Emilie Kathrin Vab?
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 178
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Emilie Kathrin Vab?
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
NOR 38
Inger Margrethe Vab
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 38
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Inger Margrethe Vab
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
SWE 133
Nils Patriksson
Yacht club:
Mariestads segelklubb
Sail number:
SWE 133
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Nils Patriksson
, Mariestads segelklubb
Class: Zoom8 - Men
FIN 570
Victor Mesterton
Yacht club:
Esbo Segelförening
Sail number:
FIN 570
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Victor Mesterton
, Esbo Segelförening
Class: Zoom8 - Men
FIN 291
Oskar Thewlis
Yacht club:
Helsingfors Segelsällskap rf.
Sail number:
FIN 291
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Oskar Thewlis
, Helsingfors Segelsällskap rf.
Class: Zoom8 - Men
NOR 194
Malin Elvingdal
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 194
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Malin Elvingdal
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
NOR 195
Marte HENRIKSEN
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 195
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Marte HENRIKSEN
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
EST 46
Anni Sikk
Yacht club:
Kalev JK
Sail number:
EST 46
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anni Sikk
, Kalev JK
Class: Zoom8 - Woman
NOR 184
Christoffer Sørlie
Yacht club:
Fredrikstad Seilforening
Sail number:
NOR 184
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Christoffer Sørlie
, Fredrikstad Seilforening
Class: Zoom8 - Men
RUS 77
Anastasia Godoval'nikova
Yacht club:
Vladivostok
Sail number:
RUS 77
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anastasia Godoval'nikova
, Vladivostok
Class: Zoom8 - Woman
RUS 944
Anna Rusetskaya
Yacht club:
St. Petersburg
Sail number:
RUS 944
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anna Rusetskaya
, St. Petersburg
Class: Zoom8 - Woman
NOR 169
Torbjørn Smith
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 169
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Torbjørn Smith
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Men
NOR 82
Vegard Smith
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 82
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Vegard Smith
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Men
ROM 811
Tarkan Bolat
Yacht club:
Romanian Royal Yacht Club
Sail number:
ROM 811
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Tarkan Bolat
, Romanian Royal Yacht Club
Class: Zoom8 - Men
NOR 149
Victoria Liseth
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 149
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Victoria Liseth
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
EST 70
Martin Hedman
Yacht club:
ROPK
Sail number:
EST 70
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Martin Hedman
, ROPK
Class: Zoom8 - Men
FIN 567
Anton Eklund
Yacht club:
Esbo Segelf?ing
Sail number:
FIN 567
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Anton Eklund
, Esbo Segelf?ing
Class: Zoom8 - Men
NOR 94
Sebastian Wirak
Yacht club:
Asker Seilforening
Sail number:
NOR 94
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Sebastian Wirak
, Asker Seilforening
Class: Zoom8 - Men
NOR 88
Thor Erling Storheim Thorbjørnsen
Yacht club:
Hjellestad Seilforening
Sail number:
NOR 88
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Thor Erling Storheim Thorbjørnsen
, Hjellestad Seilforening
Class: Zoom8 - Men
NOR 36
Åsmund Storheim Thorbjørnsen
Yacht club:
Hjellestad Seilforening
Sail number:
NOR 36
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Åsmund Storheim Thorbjørnsen
, Hjellestad Seilforening
Class: Zoom8 - Men
NOR 132
Line Gaard Pedersen
Yacht club:
Bærum Seilforening
Sail number:
NOR 132
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Line Gaard Pedersen
, Bærum Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
DEN 151
Matilde Gaarde Munk
Yacht club:
Fredericia sejlklub
Sail number:
DEN 151
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Matilde Gaarde Munk
, Fredericia sejlklub
Class: Zoom8 - Woman
NOR 189
Katharina Emilie Borg Baardseth
Yacht club:
Kragerø Seilforening
Sail number:
NOR 189
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Katharina Emilie Borg Baardseth
, Kragerø Seilforening
Class: Zoom8 - Woman
AUT 49
Marco Baumann
Yacht club:
Yachtklub Achenkirch
Sail number:
AUT 49
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Marco Baumann
, Yachtklub Achenkirch
Class: Zoom8 - Men
NOR 60
Steffen Bertelsen
Yacht club:
Ran Seilforening
Sail number:
NOR 60
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Steffen Bertelsen
, Ran Seilforening
Class: Zoom8 - Men
EST 66
Julius Tarand
Yacht club:
R.O.P.K (Rein Ottoson´s Sailing School, Tallinn)
Sail number:
EST 66
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Julius Tarand
, R.O.P.K (Rein Ottoson´s Sailing School, Tallinn)
Class: Zoom8 - Men
AUT 101
Matthäus Zöchling
Yacht club:
Union Yachtclub Neusiedlersee
Sail number:
AUT 101
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Matthäus Zöchling
, Union Yachtclub Neusiedlersee
Class: Zoom8 - Men
FIN 525
Saara Tukiainen
Yacht club:
Esbo Segelförening
Sail number:
FIN 525
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Saara Tukiainen
, Esbo Segelförening
Class: Zoom8 - Woman
SWE 190
Albin Börjesson
Yacht club:
Rådasjöns Segelsällskap
Sail number:
SWE 190
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Albin Börjesson
, Rådasjöns Segelsällskap
Class: Zoom8 - Men
SWE 189
Simon Börjesson
Yacht club:
Rådasjöns Segelsällskap
Sail number:
SWE 189
Leg
Finish
Sailed time
Corrected time
Penalty
Place in class
Simon Börjesson
, Rådasjöns Segelsällskap
Class: Zoom8 - Men
Download CSV file